İnşaat Mühendisliği’nin İnşaat Sektöründeki Yeri

İnşaat Mühendisliği’nin İnşaat Sektöründeki Yeri

İnşaat mühendisliği, ülkemizde en çok tercih edilen mühendislik alanlarından biridir. Bunun neden uzun yıllardır inşaat sektörünün ülkemizde ki ko

insaat-mühendisliği

İnşaat mühendisliği, ülkemizde en çok tercih edilen mühendislik alanlarından biridir. Bunun neden uzun yıllardır inşaat sektörünün ülkemizde ki konumunun hep üst sıralarda olmasıdır. Anadoludan büyükşehirlere yaşanan göç neticesinde oluşan barınma ihtiyacından doğan hızlı yapılaşma, bu göç edenlerinin bir çoğunun inşaatlarda işçi olarak çalışmasını da beraberinde getirmiştir. Yani inşaat sektörü, göç neticesinde büyüyüp göç edenlere de istihdam sağlamıştır. Bu ortamda yaşayan insanların yetiştirdikleri çocuklar, hep inşaat ile haşır neşir olmuşlar ve ebeveynlerinden de bu alanda bir tahsil almaları yönünde telkinler almışlardır.
Bu şekilde inşaat mühendisliği tahsilini alan insanlar, daha sonra inşaat mühendisi olarak inşaat sektöründe iş veren konumuna yükselmişlerdir. İlk zamanlarda yetişmiş eleman sıkıntısı olması ve tahsilin verdiği avantajlar ile inşaat mühendisleri iş veren olabilmişlersede daha sonra yetişen inşaat mühendisleri bu kadar şanslı olamamışlardır. Günümüzde İş olanağının fazla olması ve bir çok insanın az çok inşaat ile bir bağlantısı olması nedeniyle inşaat mühendisliği okuyan kişi sayısı artmış ve sektör doygunluğa ulaşmıştır. Şu saatten sonra sadece inşaat mühendisi olmak inşaat sektöründe kendini tatmin edecek şekilde çalışmaya imkan vermemektedir. Bu neden ile inşaat mühendisliği öğrencileri kendilerini okul yıllarında geliştirmek, hatta bir alan seçip o alan da uzmanlaştırmak zorundadırlar. Benimsedikleri alan ile ilgili bilgisayar programlarına hakim olmak ve sosyalleşip kendine bir çevre oluşturmaları gerekmektedir. İnşaat sektöründe bir çok iş veren bir inşaat mühendisinin tahsilinde değildir. Çoğu işveren alaylıdır. Bir inşaat mühendisi bunu değerlendirip, kendini çalışacağı alanda donatır ise rakabet edeceği kişilerden çok önde olacaktır.
Sonuç olarak inşaat mühendisi olmak inşaat sektöründe çalışmak için bir avantajdır ama doğru kullanıp doğru hamleler yapmak daha önemlidir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0